Encyklopedia koloryzacji włosów- od ombre, po ronze do dip die hair

Świat fryzjerstwa to temat rzeka dla prawie każdej kobiety. Dla tych, które śledzą na bieżąco nowinki ze świata beauty nie będzie niczym zaskakującym, że rodzajów farbowań włosów jest niezliczenie wiele. Jednak dla tych z Was, które niezbyt orientują się w tych wszystkich nazwach, nowościach i technikach, szybko wyjaśniamy 😊

Oto poradnik, a w nim najpopularniejsze rodzaje koloryzacji włosów oraz ich krótki opis. Nie będziesz już zaskoczona, gdy usłyszysz od koleżanek „flambayage” czy „ronze”. Tak tak, to są techniki koloryzacji, zresztą jedne z trendów minionego lata. O trendach na wiosnę/lato 2019 jeszcze przyjdzie czas pisać. Dziś krótki przekrój (prawie) wszystkich rodzajów koloryzacji.

Koloryzacja włosów - poznaj jej tajniki z Milek Design

Czym jest koloryzacja włosów?

Zacznijmy od podstawowego pytania – co to jest koloryzacja włosów czyli inaczej farbowanie włosów? Jest to, mówiąc  najprościej, zmiana naturalnego lub już wcześniej modyfikowanego, koloru włosów za pomocą środków chemicznych. Należy tutaj dodać, że zmiana ta jest uzyskiwana za pomocą farb do włosów i może mieć efekt jedynie o kilka odcieni inny od naszych naturalnych włosów. Czym innym jest rozjaśnianie włosów – możemy uzyskać efekt znacznie wyraźniejszy niż w przypadku farb. Spokojnie przejdziemy z brązu do blondu. Jednak sam produkt używany do rozjaśniania jest znacznie silniejszy w działaniu i bardziej chemiczny w składzie.

Czym jest koloryzacja włosów?

 

Kolejnym schematem dzielącym nam koloryzacje, jest ich trwałość. I tu wyróżniamy 3 rodzaje koloryzacji podzielone ze względu na ich stopień utrzymania się koloru na włosach.

Koloryzacja włosów a jej trwałość. Zobacz

Mamy to 😊 Gdy już wiecie, że farbowanie i rozjaśnianie to dwie inne historie oraz że możemy uzyskać efekt utrzymujący się do kilku myć głowy, przejdźmy do rodzajów koloryzacji.

Ombre

Koloryzacja polega na rozjaśnieniu końców o kilka tonów z pozostawieniem ciemniejszych włosów przy skórze głowy. Efekt przejścia jest zdecydowanie widoczny. Często łączonymi kolorami do ombre są brąz z jasnymi blondami. Więcej o ombre znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.

Koloryzacja włosów ombre w Milek Design

Komu jest dedykowane ombre?

Efekt ombre często jest propozycją dla brunetek, które mogą pozwolić sobie na wyrazisty efekt. Jeśli masz ciężkie linie cięcia, prostą grzywkę, efekt ombre może nie wyglądać tak spektakularnie. Ombre powinno wyglądać jakby włosy czesał wiatr. Cieniowanie włosów mile widziane.

Sombre

Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „soft ombre”. Jest to dokładnie delikatniejsza wersja ombre. Koloryzacja ta zakłada pozostawienie włosów przy nasadzie w naturalnym kolorze, a końce rozjaśniamy o jeden-dwa tony. Kontrast na włosach pozostaje bardzo delikatny, a sam efekt jest bardzo naturalny. Przeczytaj więcej o sombre

Sombre, czyli jeden z najbardziej popularnych rodzajów koloryzacji włosów

Dla kogo sombre?

Sombre można zastosować na niemal każdym kolorze włosów. Zdecydowanie sombre, w przeciwieństwie do ombre, polecane jest blondynkom i w przypadku włosów jasnych, będzie dawało naturalny, świetlisty efekt. Efekt koloryzacji sombre dodaje włosom objętości, dlatego jest polecany posiadaczkom włosów cienkich i delikatnych.

Koloryzacja naturalna

Koloryzacja ta przede wszystkim różni się produktem, którym jest wykonywana. Farby z serii naturalnej charakteryzują się:

  • 92% składników naturalnych
  • farba z dużą ilością oleju z pestek winogron z organicznych upraw
  • nie zawiera silikonów, sztucznych zapachów, PGE-ów i olejów mineralnych
  • w 100% kryje siwe włosy

Koloryzacja naturalna w Milek Design - poznaj jej tajniki

Komu szczególnie jest polecana naturalna koloryzacja?

Polecana jest dla Pań, które chcą zadbać o swoje przesuszone włosy i zależy im na delikatnym produkcie koloryzującym. Także te z Was, które dbają o ekologię powinny wybrać ten rodzaj farbowania. Tę koloryzację rekomendujemy także kobietom w ciąży, ale zawsze zalecamy wcześniejszą konsultację z lekarzem.

Eko koloryzacja to również doskonały sposób na tonowanie włosów także przy rozjaśnianiu (blond, baleyage, ombre lub sombre).

Koloryzacja złota

Jest to klasyczny rodzaj koloryzacji włosów. Można ją podzielić na dwa rodzaje: farbowanie samych odrostów lub farbowanie całości włosów. Przy tym rodzaju koloryzacji wykorzystujemy farby do włosów, nie używamy proszku rozjaśniającego. Produkty dedykowane do tego rodzaju koloryzacji kryją siwe włosy oraz utrzymują kolor przez długi czas.

 

Koloryzacja złota w Milek Design - polecana dla każdego. Poznaj ją

Koloryzacja złota – dla kogo?

Dla każdego 😊

Dekoloryzacja

I tu pojawia się sto pytań 😊 Czym jest, po co ją wykonujemy, jak działa? Dekoloryzacja jest tak naprawdę tylko jednym z kroków przy diametralnej zmianie koloru włosów lub poprawce nieudanego efektu poprzedniej koloryzacji. Dekoloryzacja, mówiąc w skrócie jest ściągnięciem pigmentu z włosów. Określamy tak każdą zmianę pigmentu włosów- czy naturalnych czy już farbowanych. Cała koloryzacja składa się z dwóch etapów: dekoloryzacji i koloryzacji docelowej. Koloryzacja końcowa nie zawsze jest możliwa do osiągnięcia od razu po dekoloryzacji. Wiele czynników ma na to wpływ, m.in. rodzaj farb używanych w poprzednich koloryzacjach, poziom jasności, jaki chcemy osiągnąć czy też szybkość rozjaśniania się włosów.

Dekoloryzacja - czy dla wszystkich? Dowiedzcie się od specjalistów w Milek Design

Dekoloryzacja – dla kogo?

Dekoloryzacja jest rozwiązaniem w kilku przypadkach. Jednym z nich jest korekta po nieudanej poprzedniej koloryzacji lub gdy uzyskany efekt na włosach nie podoba nam się, ale oczekujemy jaśniejszego efektu przy włosach dosyć ciemnych. Efekt farbowania na włosach blond zawsze bez potrzeby dekoloryzacji możemy zmienić. Jednak w przypadku włosów ciemnych, brąz, czarny i chęci posiadania włosów w kolorze blond, będzie potrzebna dekoloryzacja. Bardzo ważne jest to, że dekoloryzację nie zawsze da się wykonać. Zbyt zniszczone, przesuszone, łamliwe włosy, ciąża czy też wykonywana trwała lub prostowanie keratynowe, mogą nas wykluczyć z możliwości zrobienia dekoloryzacji. Więcej o dekoloryzacji znajdziecie na naszym blogu w innym artykule.

Refleksy

Ta metoda koloryzacji włosów delikatnie ustąpiła miejsca klasycznemu baleyage. Metoda ta polega na niczym innym jak wybraniu kilku pasm-refleksów we włosach i rozjaśnieniu ich o ton-dwa. Refleksy pięknie rozjaśniają włosy, ale są przy tym delikatne i subtelne.

Refleksy, czyli subtelna koloryzacja włosów mogąca odmienić Twój wygląd

Komu najlepiej z refleksami we włosach?

Kilka refleksów we włosach pasować będzie szczególnie posiadaczkom włosów blond do brązu. Zabieg taki może dodać fryzurze trójwymiarowości i objętości włosów.

Diamentowa koloryzacja

Koloryzacja diamentowa jest rodzajem koloryzacji z wykorzystaniem farby Elumen. Jest to farbą, która wykorzystuje przyciąganie magnetyczne pigmentów. Dzięki temu kolory są niezwykle nasycone, pełne blasku i utrzymują się bardzo długo na włosach. Preparaty Elumen to:

  • Wyjątkowo efektywna, bezoksydacyjna farba do włosów
.
  • Dla uzyskania wyrazistych, promienistych i trwałych efektów kolorystycznych.
  • Nie zawiera utleniacza, amoniaku i związanego z nim zapachu.

Dzięki tej technice możemy wykonać wszystkie niestandardowe kolory, od zieleni po fiolet, a sam efekt będzie wyrazisty i pełen blasku na bardzo długo. Sprawdź efekt koloryzacji diamentowej u Agnieszki Grzelak na naszym blogu.

Komu jest dedykowana diamentowa koloryzacja włosów?

Dla tych z Was, które oczekują wyjątkowych i nietuzinkowych kolorów z dbałością o kondycję włosów. Farba nie zawiera amoniaku i utleniaczy, dlatego jest bezpieczna i delikatna dla włosów, nawet tych osłabionych i cienkich.

Koloryzacja globalna

Koloryzacja globalna to dwuetapowy zabieg. Pierwszą jego częścią jest dekoloryzacja, natomiast drugim – koloryzacja docelowa. Dekoloryzacja, która była już wspomniana na początku artykułu, to zdjęcie pigmentu z włosów. Drugim etapem tej koloryzacji jest farbowanie końcowe, w zależności od preferencji i potrzeb klientki. Koloryzacja kończąca ten rodzaj zabiegu może być dowolna – przez ombre, sombre, do refleksów i włosów dip die.

Poznaj możliwości zmiany swojego wyglądu przez koloryzację globalną w Milek Design

Komu jest dedykowana?

Tak jak w przypadku dekoloryzacji, zabieg koloryzacji globalnej to propozycja dla Pań chcących diametralnej zmiany lub wymagających korekty już wykonanego koloru włosów. Jeśli włosy są osłabione lub łamiące się, wykonanie koloryzacji globalnej powinno być skonsultowane ze stylistą.

Ronze

To połączenie brązu u nasady i rudości na końcach. Idealne rozwiązanie dla kobiet, które mają we włosach dużo czerwonego pigmentu.

Komu jest dedykowane ronze?

Szczególnie tym z Was, które kochają rudości.

Babylights

Jest to nic innego jak delikatne, naturalne rozjaśnienie włosów, przypominające rozświetlenie promieniami słońca.

Babylights, czyli naturalny rozjaśnienie włosów

Komu polecamy babylights?

Koloryzacja babylights dobrze będzie wyglądać zarówno na ciemniejszych, jak i jaśniejszych kosmykach. Nawet ciemne blondynki czy szatynki mogą zdecydować się na ten typ koloryzacji. Kluczem jest wybór farby, której odcień nie będzie się znacząco wyróżniał na tle całej fryzury.

Bronze

To połączenie brązu przy nasadzie i blondu na końcach. Ta świetlista koloryzacja może być bardzo delikatna z subtelnym przejściem między „górą a dołem” lub bardziej wyrazista i kontrastowa. Stylista pomoże dobrać kolor w taki sposób, aby na długo nie trzeba było martwić się widocznym odrostem.

Bronze - metoda koloryzacji włosów dla zabieganych

Komu jest dedykowane bronze?

Polecana dla Pań, które chcą zmiany, ale marzą o delikatnej metamorfozie. To propozycja także dla osób zabieganych, które nie chcą wracać do fryzjera co kilka tygodni.

Flambayage

Ten rodzaj koloryzacji jest delikatniejszą wersją klasycznego baleyage. Pozwala uzyskać dużo naturalniejszy efekt letniej „opalenizny” na włosach. Sekret polega na charakterystycznym sposobie nakładania farby. W tym celu używa się samoprzylepnych folii pociętych w równe paski. Za ich pomocą dzieli się włosy na poziomy i farbuje na kilku warstwach jednocześnie, stosując jeden lub kilka kolorów.

Flambayage - koloryzacja włosów szczególnie polecana posiadaczkom długich, blond włosów

Komu jest dedykowane?

Polecane każdej z Was, szczególnie posiadaczkom blondów i dłuższych włosów.

 

Splashlight

To coraz popularniejszy trend w koloryzacji włosów, bo nadaje włosom bardzo filmowego efektu rozświetlenia. W tym przypadku farbowanie polega na rozjaśnieniu i rozświetleniu środkowej częściej włosów, gdzie włosy u nasady i końce pozostają w tym samym, ciemnym odcieniu. Przejście między kolorami musi być delikatne.

Splashlight - filmowy efekt rozświetlenia

Czy splashlights jest dla każdego?

Rodzaj koloryzacji polecany jest praktycznie każdemu, szczególnie Paniom chcącym delikatnej zmiany. Pięknie rozświetli włosy, doda fryzurze w naturalny sposób blasku.

 

Tonowanie włosów

Jest to zabieg polegający na farbowaniu włosów tzn. zacienieniu ich. Często do takiego efektu używa się półtrwałych farb lub produktów do tonowania włosów, które zawierają witaminy i substancje odżywcze, dzięki czemu włosy nabierają blasku, a loki pięknie odbijają światło. Mimo, że tonowanie zasadniczo nie różni się niczym od farbowania, ma kilka plusów nad klasycznym farbowaniem:

– nie tworzy widocznego odrostu czy przejścia między linią tonowania a naszym naturalnym kolorem

– barwniki nie wpływają negatywnie na kondycje włosów, gdyż nie zawierają nadtlenku wodoru i amoniaku

– możemy bawić się kolorami zgodnymi z aktualnymi trendami i cieszyć się nim do kilku myć włosów

– możemy tworzyć kolory pełne blasku i rozświetlenia.

Tonowanie włosów jako propozycja dla tych którzy lubią metamorfozy

Dla kogo tonowanie włosów?

Tonowanie nie względu na delikatne działanie preparatu, polecane jest każdemu.

Holograficzne włosy (tęczowe)

Skoro można mieć paznokcie w wersji holo, to czemu nie włosy? Ogromnymi fanami są Guy Tang. Zasadą tej koloryzacji jest mieszanie różnych odcieni od blondu, przez brąz, po cukierkowy róż, błękit i fiolet.

Dla kogo holograficzne włosy?

Wszystkim odważnym i szalonym oraz tym, które chcą eksperymentować 😊

OBALAMY MITY NA TEMAT KOLORYZACJI WŁOSÓW

Obalamy kilka mitów na temat koloryzacji. Często pojawiające się na forach dyskusyjnych, portalach społecznościowych i słyszane od koleżanek. Farbowanie niszczy cebulki włosów, sprzyja wypadaniu włosów i zmienia naturalny kolor naszych włosów? Totalna bzdura!

FAŁSZ : Farbowanie osłabia cebulki i przyspiesza wypadanie włosów.

Tak naprawdę farba nie ma żadnego wpływu na częstotliwość wypadania włosów. Owszem, dobranie nieodpowiedniego lub zbyt silnego dla wrażliwej skóry preparatu może spowodować podrażnienie, ale nie ma wpływu na to, jak silnie zakorzenione w mieszkach są włosy. Farbowanie włosów to zabieg, który oddziałuje tylko na widoczną część włosa, czyli włókno, a nie na cebulki i całą skórę głowy.

FAŁSZ: Regularna koloryzacja zmienia naturalny odcień naszych włosów.

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, wcale nie. Pigment wnika we włókno włosa i nadaje mu nowy kolor, ale nie ma żadnego wpływu na ilość naturalnego barwnika, który znajduje się w odrastających włosach i pozostaje taki sam. Zdarza się jednak, że wizualnie nasz naturalny kolor na odrostach jest mniej efektowny, intensywny i wydaje się wypłowiały w porównaniu z barwą reszty włosów uzyskaną przez koloryzację.

FAŁSZ: Należy umyć włosy tuż przed i dobę po koloryzacji.

Podczas mycia włosów szamponem usuwane są naturalne tłuszcze, które ochraniają skórę głowy przed szkodliwymi czynnikami. Włosy najlepiej umyć wieczorem, dzień przed farbowaniem, aby warstwa lipidowa mogła się odbudować i zapewnić skórze lepszą ochronę w czasie koloryzacji. Po zabiegu włosy można umyć normalnym szamponem dopiero po dobie, ponieważ detergenty zawarte w takim kosmetyku mogą osłabić działanie farby, wypłukać świeży barwnik i sprawić, że kolor utrzyma się na włosach dużo krócej i szybciej wypłowieje.

Ochrona włosów podczas koloryzacji

Metody ochrony włosów podczas koloryzacji

Warto pamiętać, że rynek fryzjerski rozwinął się tak mocno, że możemy chronić nasze włosy przed szkodliwym działaniem produktów koloryzacyjnych także podczas farbowania.

Oprócz codziennej pielęgnacji włosów w domu, używania odpowiednich odżywek podczas każdego mycia włosów, intensywnych masek 1-2 razy w tygodniu oraz zabiegów spa, warto zapytać stylistę o dodatkową ochronę dodaną do produktu koloryzacyjnego podczas farbowania włosów.

Dostępnych mamy kilka bardzo intensywnych regeneracji. Te, które są w pierwszej 10 to: olaplex, fibreplex czy krople TCA. Każdy z tych kosmetyków dodany do farby czy proszku rozjaśniającego ma za zadanie ochronić łuskę włosa przed środkami chemicznymi zawartymi w produktach do koloryzacji. Warto dodać taki produkt nawet do farb, która jest bezamoniakowa.

System olaplex czy fibreplex dodatkowo nabłyszcza, zmiękcza i nawilża nasze włosy. Takie 2 w 1 – koloryzacja i regeneracja w jednym zabiegu. Więcej o regeneracji olaplex znajdziecie na naszej stronie.

Jak pielęgnować farbowane włosy?

Jest to punkt, o którym bardzo często zapominamy. A najważniejszą rzeczą dla naszych włosów jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Oprócz dobrania odpowiedniego szamponu do włosów, należy pamiętać stosowaniu odżywki do włosów podczas każdego mycia włosów. Szampon wybieramy według potrzeb naszych włosów oraz skóry głowy. I tak posiadaczki włosów kręconych czy cienkich, powinny wybierać delikatne szampony. Panie o przetłuszczającej się skórze głowy- szampony delikatnie oczyszczające. Szampon ma działać głównie oczyszczająco na skórę naszej głowy, a przy tym powinien być dobrany do rodzaju włosów.

Kolejnym produktem, z którym powinnyśmy się zaprzyjaźnić, to maska do włosów. Im włosy bardziej zniszczone, rozjaśniane, tym powinna być intensywniejsza. Pamiętaj nałożyć ją na włosy pomijając skórę głowy 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Pozostaw na minimum 10-15 minut. Tylko wtedy ma to sens. Masz więcej czasu? Dodaj do maski kilka kropel olejku do włosów lub innego olejku, np.z avocado, owiń głowę ręcznikiem i poczekaj 20 minut. Takie spa na włosy genialnie je odżywi, nabłyszczy i nawilży. O domowych sposobach na regenerację włosów przeczytasz tutaj.

Pamiętaj także o suszeniu włosów powietrzem o średniej temperaturze, unikaj nadmiernego używania prostownicy czy lokówki, a jeśli potrzebujesz wyczarować loki na imprezę – zabezpiecz włosy preparatami chroniącymi przed wysoką temperaturą.

Jeśli lubisz lakier do włosów czy pastę, raz na jakiś czas sięgnij po delikatny szampon oczyszczający czy peeling do skóry głowy. Pozbędziesz się w ten sposób nadmiaru produktów ze skóry głowy i powierzchni włosów.

Jeszcze szczotka do włosów. Wybieraj te z naturalnym włosiem, np.z dzika. Ważne, aby nie były plastikowe, unikniesz elektryzowania się włosów i ich wyrywania podczas szczotkowania. Tutaj również znajdziecie przepisy na domowe maski do włosów

Ombre, baleyage, a może splashlight hair? Umiejętności dzisiejszych stylistów fryzur wykraczają daleko poza nasze wyobrażenia o tym, jak mogą wyglądać włosy.

Farbowanie włosów nie jest już tylko nakładaniem jednokolorowego produktu na całej długości. Od mocno kontrastowych pasemek lub wyrazistego ombre przeszliśmy do sombre, bronde czy delikatnych refleksów.

A Ty znalazłaś już koloryzację idealną dla Ciebie?

Zarezerwuj wizytę