6 rodzajów włosów – jaka pielęgnacja dla Twoich włosów?

Każda z nas jest inna i każda ma inne potrzeby. To samo dotyczy naszych włosów. Czasem wydaje nam się, że włosy są włosami, a szampon czy odżywka jest po porostu produktem do pielęgnacji włosów. Nic bardziej mylnego, każdy rodzaj włosów ma inne potrzeby. A Ty wiesz jaki masz rodzaj włosów i jak je właściwie pielęgnować?

Podpowiemy Wam jakie kosmetyki wybrać do Waszego rodzaju włosów. Jesteś blondynką, szatynką, Twoje włosy przetłuszczają się, a może jesteś posiadaczką kręconych włosów? Ten artykuł jest dla Ciebie! W zasadzie dla każdej z nas 🙂

Jak dobrać pielęgnację włosów w zależności od ich koloru

Poznaj rodzaj swoich włosów

Rodzaje włosów możemy podzielić na 6 kategorii. Podstawowym kryterium podziału jest ich rodzaj struktury i pochodzenie. I tak mamy włosy normalne, przetłuszczające się, suche, mieszane, zniszczone oraz cienkie i delikatne. Dodatkowo, zawsze warto wziąć pod uwagę kolor naszych włosów. Koloryzacja, niestety, ale także ma wpływ na kondycję naszych włosów, a więc i na ich potrzeby. A brak odpowiedniej pielęgnacji, przyczynia się do powstania wielu problemów z ich wyglądem i stanem. Posiadaczki blondów należą do grupy włosów uważanych za najbardziej uwrażliwione i wymagające troski. Dlaczego? Wyjaśnimy poniżej.

Spróbuj określić jakie są Twoje włosy korzystając z naszej ściągawki:

  • gęstość: bardzo gęste, gęstość przeciętna, rzadkie
  • średnica: grube, normalne, cienkie
  • skręt włosa: gładkie, lekko skręcone, mocno skręcone, loki, kędzierzawe
  • sprężystość i elastyczność: bardzo dobra, zadowalająca, brak
  • uszkodzenia włosów: kruche, łamliwe, przesuszone, porowate, rozdwojone końcówki, uszkodzone łuski
  • skóra głowy: sucha, normalna, tłusta, podrażniona lub zaczerwieniona, poraniona
  • wcześniejsze zabiegi: włosy naturalne, farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, refleksy
  • rodzaje włosów: grube, gęste, proste, cienkie, delikatne, rzadkie, kędzierzawe, lokowane, delikatne, zniszczone, miękkie, falujące, normalne

Dzięki określeniu jaki jest rodzaj Twoich włosów, będziesz mogła wybrać odpowiednią pielęgnację.

Pamiętaj, że:

  • jeśli skóra Twojej głowy jest podrażniona, zaczerwieniona lub pojawiły się rany, poradź się lekarza. Nie wskazane jest wykonywanie żadnych zabiegów fryzjerskich, a nawet strzyżenia. Unikaj też peelingu skóry głowy.
  • jeśli Twoje włosy należą do grupy przetłuszczających się, wykonuj regularnie peeling skóry głowy. Unikaj stosowania odżywek do włosów blisko skóry głowy.
  • jeśli Twoje włosy są cienkie i delikatne, wybieraj produkty dedykowane tej grupie włosów. Takie kosmetyki zawierają lżejsze oleje, często sięgaj po lekkie odżywki w spray’u.
  • jeśli super kosmetyk działa genialnie na włosy koleżanki, niestety nie oznacza to, że tak samo będzie działał na nasze włosy.

Właściwa pielęgnacja włosów zależy od rodzaju Twoich włosów

1. Posiadaczki włosów normalnych

Alleluja! To tak jak wygrać 6 w totka 🙂 Włosy normalne nie wymagają zbyt wielu rytuałów. Mają zdrowy wygląd, są sprężyste, nie przetłuszczają się nadmiernie, ale też nie są suche. Naturalnie błyszczą. Pielęgnacja takich włosów to tak naprawdę mycie ich 2-3 razy w tygodniu, stosowanie lekkiej odżywki lub dodatkowo raz w tygodniu maski. Włosy normalne są najbardziej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, ale pamiętajmy o ich ochronie np.przed ciepłem lokówki czy prostownicy.

2. Posiadaczki włosów zniszczonych i uwrażliwionych

Przeciwieństwem włosów normalnych są włosy zniszczone i uwrażliwione. Łuski w tym typie włosów nie są ułożone dachówkowato, tylko rozchylone i połamane, dlatego też włosy te są matowe – nie odbijają światła, zawierają zbyt mało wilgoci – są suche, szorstkie, łamliwe i tępe, a jednocześnie sztywne, łatwo się plączą i są trudne do rozczesania. Za taką kondycję włosów odpowiadać może wiele czynników. Od zbyt wielu lub źle przeprowadzonych zabiegów chemicznych na włosach, częste prostowanie, suszenie, zła lub brak ich pielęgnacji. Także czynniki zewnętrze, jak słońce, chlorowana lub słona woda, czy mróz i wiatr mogą mieć ogromny wpływ na taką kondycję włosów. Ten rodzaj włosów wymaga specjalnej pielęgnacji.  Postaw na ich regenerację, a więc ratuj uszkodzoną strukturę włosów, przywróć ich wilgotność i jednoczenie zadbaj o ich wygładzenie, co ułatwi ich rozczesywanie. Kosmetyki używane do pielęgnacji włosów zniszczonych powinny zawierać proteiny, keratynę i witaminy. Warto też stosować regularnie, np. 1-2 razy w tygodniu kuracje regeneracyjne w postaci ampułek, które dogłębnie wnikają i kondycjonują włosy, a także maski do włosów. O czym powinnaś pamiętać :

  • częstego suszenia, prostowania włosów. Susząc włosy, pamiętaj ustawić chłodne powietrze w suszarce oraz skierować strumień powietrza od czubka głowy ku dołowi włosów – dokładnie w kierunki wzrostu włosa.
  • zabezpieczaj włosy podczas kąpieli słonecznych, wypadów nad wodę lub na narty – takie włosy bardzo szybko będą reagować przesuszeniem i łamliwością na słońce, słoną wodę, wiatr i mróz. Chroń włosy i noś kapelusz latem ,a czapkę zimą 🙂
  • po każdym myciu włosów stosuj odżywkę, a minimum raz w tygodniu – maskę do włosów. Warto byłoby także zafundować naszym włosom profesjonalny zabieg u fryzjera lub wykonać domowe spa. Zobacz nasze pomysły na domowe maski do włosów

3. Posiadaczki włosów suchych

To ten rodzaj włosów, które cechuje wysoka łamliwość, wypadanie, problemy z układaniem oraz elektryzowanie się. Wszystko to wywołane jest przez brak naturalnego sebum – jest go zbyt mało, by dostarczyć włosom odpowiedniego nawilżenia. Powodem takiej kondycji włosów może być brak witamin, zła dieta lub czynniki zewnętrzne (słońce, wysokie temperatury, nadmierne ich rozjaśnianie). Co zrobić, by włosy odzyskały odpowiedni poziom nawilżenia? Do mycia włosów stosuj szampony nawilżające, pamiętaj stosować kosmetyki termoochronne i zawierające filtry UV. Prostownice i lokówkę wybieraj z regulacją temperatury, a suszarkę nastaw na chłodniejsze powietrze. Warto zadbać także o suplementy diety zawierające witaminę A+E czy olej z wiesiołka.

 

Kosmetyki polecane do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych

4. Posiadaczki włosów przetłuszczających się

Za przetłuszczanie się włosów winę ponoszą gruczoły łojowe ukryte w skórze głowy, które produkują za dużo sebum. Nadmiar oblepia włosy, co w efekcie powoduje, że włosy szybko się przetłuszczają, są oklapnięte. W przypadku takiego typu włosów najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, częste mycie włosów. Stosowanie szamponów przeznaczonych do tego typu włosów bogatych w składniki, które działają antybakteryjnie i dodatkowo regulują produkcję sebum, ale zarazem są delikatne dla skóry i włosów powinno pomóc nam w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Dodatkowo, pamiętaj, aby zmniejszyć do minimum stosowanie produktów do stylizacji włosów, gdyż mogą blokować ujścia gruczołów. Warto także regularnie wykonywać peeling skóry głowy, aby oczyścić ją z resztek produktów pielęgnacyjnych.

5. Posiadaczki włosów mieszanych

Dokładnie tak jak w przypadku skóry, włosy mieszane charakteryzuje nadmierne ich przetłuszczanie się przy skórze głowy i suche końce. Posiadaczki tego typu włosów powinny szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie balansu przy oczyszczeniu skóry głowy z nadmiaru sebum i nawilżaniu końców włosów. Regularne stosowanie szamponów delikatnie oczyszczających z dokładnym umyciem włosów przy skórze głowy oraz stosowanie odżywek i masek na długość włosów powinno rozwiązać nasze problemy.

6. Posiadaczki włosów cienkich i delikatnych

Panie, które mają włosy cienkie i delikatne bardzo często narzekają na brak objętości i 'płaską fryzurę”, mimo stylizacji. Dodatkowo ten typ włosów elektryzuje się i jest niepodatny na układanie. Słabość i cienka struktura włosów może być uwarunkowana genetycznie, ale może też być wynikiem silnego stresu, zaburzeń hormonalnych lub złą dietą. Włosy tego typu są o 25% cieńsze niż włosy normalne, co daje widoczne wrażenie przerzedzenia. Włosy cienkie szybko tracą połysk i sprężystość, często łamią się i rozdwajają. Wymagają stosowania pielęgnacji przeznaczonej do tego typu włosów, która ma w składzie lżejsze oleje czy składniki pielęgnacyjne. Nie obciążymy dzięki temu włosów. Warto podczas stylizacji wybrać produkty dodające objętości, pogrubiające włosy i unoszące. W przypadku włosów cienkich, także wybór fryzury i koloryzacji ma znaczenie. Cieniowane fryzury oraz koloryzacja w stylu sombre czy refleksy optycznie doda objętości naszym włosom.

Jednak mamy więcej typów włosów niż tylko 6 🙂

Włosy kręcone

Ponad 1/4 Polek ma włosy kręcone. Często marzysz o włosach prostych, ale dzięki naszym radom pokochasz swoje loki na nowo!

Jak działają włosy kręcone?

Ten typ włosa jest delikatny, w miejscach skrętu cieńszy i wrażliwszy. Powierzchnia włosów kręconych charakteryzuje się nierówną, porowatą strukturą i odchylonymi łuskami. Dodatkowo, szybko tracą wilgoć i są matowe.

Włosy kręcone, a odpowiedni rodzaj cięcia.

Podstawową receptą na piękne loki jest ich cięcie. Pamiętaj: określając styliście ich docelową długość, pamiętaj, że po suszeniu Twoje loki uniosą się do góry.

Pielęgnacja włosów to również ich regularne i odpowiednie cięcie

Pielęgnacja włosów kręconych

Myj włosy kręcone delikatnymi szamponami i zakończ je zimną wodą. Wybieraj szampony delikatne, ale oczyszczające skórę głowy i powierzchnię włosów z zanieczyszczeń. Warto sięgać po serie przeznaczone do włosów kręconych, których skład spełnia potrzeby tych włosów. Dobrym znakiem jest, gdy w składzie pojawi się wyciąg z bambusa, olejki roślinne, keratyna, jedwab, czy elastyna. Zawsze stosuj odżywkę bez spłukiwania, dzięki temu zyskają sprężystość. Pozbawione blasku i wilgoci, potrzebują ogromnego nawilżenia i wygładzenia. Włosy kręcone nie lubią pocierania, dlatego delikatnie je ugniataj ręcznikiem. Do rozczesywania używaj grzebienia o szerokich oczkach, najlepiej drewnianego. Unikniesz dzięki temu szarpania delikatnych włosów kręconych i ich elektryzowania się. Włosy kręcone najlepiej pozostawić do wyschnięcia, jeśli jednak używasz suszarki, pamiętaj:

  • używać suszarki z funkcją jonizacji
  • ustaw powietrze na chłodniejsze
  • susz włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, dzięki czemu domkniesz łuskę i unikniesz puszenia się włosów.

Silikony, a włosy kręcone

W przypadku włosów kręconych zbawienny wpływ na ich dobrą kondycję mają lekkie silikony zawarte w kosmetykach:

  • tworzą na włosach film, których chroni je przed utratą wilgoci i uszkodzeniami mechanicznymi
  • nadają kręconym włosom połysk i podkreślają ich skręt
  • ten rodzaj emolientów zabezpiecza włosy przed puszeniem się.

Jeśli w składzie pojawiają się: Cyclometicone, Cyclopentasiloxane, Cyclotetrasiloxane są przyjazne Twoim lokom. Te silikony usuniesz z włosów dzięki delikatnym szamponom oczyszczającym lub same odparują. Unikaj silikonów o nazwach Simethicone, Trimethicone, Trimethylsiloxysilicates i Trimethylsilylamodimethic. Do ich usunięcia potrzebujesz szamponu, w którego składzie pojawi się SLS, a ten negatywnie działa na włosy.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Te z Was, które chociaż raz w życiu rozjaśniały włosy wiedzą o czym będzie mowa 🙂 To typ włosa, który jak żaden inny jest uwrażliwiony, porowaty, suchy i łamliwy. Włosy rozjaśniane, czy te bardzo jasne, czy ciemniejsze, są rodzajem włosów, które potrzebują bardzo dużo nawilżenia i odżywienia. Produkty stosowane do rozjaśniania włosów rozchylają łuskę włosa, przez co jego powierzchnia staję się porowata i nierówna. Bardzo ważnym elementem przy pielęgnacji włosów rozjaśnianych, jest ich stałe nawilżanie i regeneracja.

Jak pielęgnować włosy rozjaśniane - Milek Design radzi

Kosmetyki dla włosów rozjaśnionych

Wybierając kosmetyki dla włosów rozjaśnianych, wybieraj te, które w składzie nie zawierają alkoholu. Włosy rozjaśniane są przesuszone i łamliwe, dodatkowa dawka alkoholu, który wysusza, nie jest im potrzebna. W Twojej kosmetyczce powinny znaleźć się delikatne szampony oraz nawilżające odżywki. Bardzo ważne jest także stosowanie maski do włosów przynajmniej 2 razy w tygodniu. Dla efektu miękkich włosów, możesz maskę połączyć z olejkiem np. macadamia. Tak przygotowaną miksturę pozostaw na włosach na minimum 15 minut, a głowę owiń ręcznikiem. Ciepło wzmocni efekt odżywczy dla włosów.

Stylizacja włosów rozjaśnionych

Unikaj prostownicy oraz lokówki. Niestety, ale ciepło urządzeń przesusza włosy oraz doprowadza do ich większej łamliwości. Lokówkę możesz zastąpić papilotami, zamiast suszyć włosy suszarką, lepiej pozostaw je do naturalnego wyschnięcia. Jeśli musisz już użyć suszarki, ustaw nawiew na chłodniejszy. Pamiętaj zabezpieczyć włosy spray’em chroniącym przed ciepłem. Lepiej postawić na dogłębną pielęgnację, która szybko przywróci im dobrą kondycję, niż tuszować ich mankamenty, niszcząc je i prowadząc do szybkiego wypłukania koloru oraz przesuszenia. Stylizując włosy, sięgaj po produkty bez alkoholu.

Profesjonalna regeneracja włosów rozjaśnianych w salonie

Dla intensywnego odżywienia włosów, warto zajrzeć do profesjonalnego salonu fryzjerskiego na zabieg regeneracyjny. Stylista określi kondycję włosów oraz dobierze zabieg odpowiedni dla potrzeb włosów. Polecamy rekonstrukcję Joico. 4 etapowy zabieg to intensywne odżywienie i wygładzenie dla Twoich włosów. Dowiedz się więcej o zabiegu regeneracji włosów . Dla zabieganych pań, polecamy domowe sposoby na regenerację włosów. Pomysły na maski do pielęgnacji włosów znajdziesz na naszym blogu. Wzmocnij efekt, owijając włosy ręcznikiem lub folią spożywczą. Pozostaw maskę na minimum 15-20 minut.

Czynniki zewnętrzne, a włosy rozjaśniane

Włosy rozjaśniane wyjątkowo reagują na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Pamiętaj, aby korzystając z kąpieli słonecznych, zabezpieczać włosy sprayami i kremami z filtrem chroniącym przed UV. Sięgaj także po szampony i odżywki przeznaczone do stosowania latem. Nie zapomnij o nawilżeniu włosów i stosowaniu odżywek po każdym myciu włosów. W porze zimowej, unikaj gwałtownych zmian temperatur oraz stosuj mgiełki do włosów, które będą zapobiegać elektryzowaniu się włosów.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych przy pomocy kosmetyków chroniących przed UV

„Fioletowy szampon” do włosów

Wiele z Was zna i stosuje, spora część omija. Czym jest? Fioletowy szampon do włosów najczęściej z dodatkiem lawendy (stąd fioletowy odcień), która ma za zadanie usunąć żółtawo-rudy pigment włosów. Włosy niektórych z Pań wybijają złoty pigment, innych zielony, jeszcze innych szaro-popielaty. W zależności o jakim odcieniu marzycie, fioletowy szampon niweluje złotą poświatę. Nie tylko blondów 🙂 Wiedziałyście? Jeśli jesteś brunetką, wolisz swoje włosy w chłodniejszym tonie, fioletowy szampon jest także dla Ciebie! Pamiętajcie jedno – szampon ten przy dłuższym stosowaniu może dodatkowo przesuszać włosy, dlatego używajcie z umiarem i pamiętajcie o regularnym stosowaniu odżywki 🙂

Fioletowy szampon niezbędny przy pielęgnacji włosów aby zachować ich zimny odcień na długo

Pielęgnacja rudych włosów

Podstawą pielęgnacji włosów rudych, jest dbałość o kolor. Staraj się sięgać po szampony z pigmentem przeznaczone do włosów rudych. Kolor naszych włosów określa mieszanina dwóch form pigmentu melaniny: eumelaniny i feomelaniny. Niewielka zawartość feomelaniny nadaje włosom rudawy odcień. Jednakże aby uzyskać efekt zachwycającej płonącej rudości lub czerwieni, niezbędna jest całkiem spora ilość tego pigmentu. Pamiętaj, że odkąd zmieniłaś kolor włosów na rudy jego pigmenty mogą powoli wypłukiwać się, a nawet stopniowo zanikać, jeśli na ogół spłukujesz włosy tylko wodą. Naturalne rudzielce wiedzą, jak szybko ten piękny intensywny kolor płowieje na słońcu. Wynika to z faktu, że feomelanina szybciej ulega rozkładowi pod wpływem promieniowania UV.

Jaki rodzaj pielęgnacji wybrać do rudych włosów?

5 wskazówek dla rudzielców:

  1. Unikaj słońca, używaj produktów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV, podczas kąpieli słonecznych noś kapelusz.
  2. Przez około 2 tygodnie po koloryzacji unikaj chlorowanej wody.
  3. Wybierz produkty do pielęgnacji włosów – szampony i odżywki przeznaczone dla włosów farbowanych lub rudych. Zawierają ogromną dawkę przeciwutleniaczy, które ochronią Twój rudy pigment przed wypłukiwaniem.
  4. Raz w tygodniu zastosuj maskę odżywczą, zatrzymasz dzięki temu blask i kolor swoich rudych kosmyków.
  5. Dbaj o regularne podcięcie końcówek.

Obalamy mity!

Czy te z Was, które posiadają włosy kręcone, mogą mieć włosy cienkie? Czy włosy blond mogą być grube? A czy włosy cienkie mogą być gęste?

Odpowiedź brzmi -tak! To, jaki mamy rodzaj włosów, tzn. grube, gęste, cienkie czy wypadające jest uwarunkowane genetycznie oraz może być powiązane z ich historią. Możemy mieć włosy gęste, jednak z przyczyn uwarunkowanych genami, nieprawidłową pielęgnacją lub częstymi zabiegami chemicznymi, możemy spowodować ich wypadanie.

 

Czy już wiesz jaki masz rodzaj włosów i jak je pielęgnować?

Zarezerwuj wizytę