10 mitów na temat włosów. Czy znasz je wszystkie?

Na temat włosów i ich pielęgnacji krąży w internecie (i nie tylko!) wiele szkodliwych mitów. Niektóre mają w sobie ziarenko prawdy, inne są całkowicie wyssane z palca, jednak zarówno w przypadku jednych, jak i drugich pewne jest, że czas się z nimi rozprawić! Przygotowaliśmy dziś dla Ciebie 10 najpopularniejszych mitów na temat włosów. Przeczytaj je wszystkie. Dopisałabyś coś do listy? 

 

MIT 1: Podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów 

Włosy rosną od cebulki, czyli od nasady. Oznacza to, że jeśli chcesz żeby włosy rosły szybciej, musisz dbać o to, by dostarczać im niezbędnych składników odżywczych. Podcinanie końcówek nie ma nic wspólnego z tempem wzrostu włosów. Ma jednak inne ważne zadanie – pozbycie się przesuszonych, zniszczonych kosmyków. 

MIT 2: Suszarka niszczy włosy

To jeden z mitów, w którym jest ziarenko prawdy. Stosowanie gorącego powietrza może zniszczyć włosy, ale niszczy je również spanie z mokrą głową. Dlatego wybierz suszarkę o regulacji mocy i temperatury, możliwości ustawienia chłodnego nawiewu i pamiętaj o stosowaniu termoochrony

 

MIT 3: Częste mycie głowy szkodzi włosom

Częste mycie skraca życie? Absolutnie nie! Prawidłowe mycie głowy przy użyciu odpowiednich produktów sprawia, że regularnie pozbywasz się martwego naskórka i resztek produktów do stylizacji, pobudzasz krążenie i przy okazji regulujesz wydzielanie sebum. Ważne jednak, by wybierać produkty o sprawdzonym składzie, które nie przesuszają skóry głowy! 

 

MIT 4: Na miejscu wyrwanego siwego włosa wyrastają kolejne 

Kiedy na głowie pojawia się pierwszy siwy włos często wpadamy w panikę (zupełnie niepotrzebnie!). Przed usunięciem siwego włosa blokuje nas jednak przekonanie, że na jego miejsce wyrośnie kilka kolejnych – to nieprawda. Jeden włos to jedna cebulka i nie ma możliwości, by wyrosło z niej więcej pasm. 

PS: siwe włosy są świetne i nie musisz ich wyrywać! 

 

MIT 5: Silikony to zło i należy unikać ich za wszelką cenę 

Niekoniecznie. Chociaż mocno obciążają słabe i cienkie włosy, są też rodzaje włosów, które dobrze reagują na produkty z silikonami. Takie kosmetyki świetnie sprawdzą się np. w przypadku włosów, które mocno się puszą i są trudne do ułożenia. Postaw na silikony niegromadzące się na włosach, łatwo spłukiwalne nawet zwykłym, delikatnym szamponem. 

 

MIT 6: Rozdwojone końcówki można uratować 

Z bólem serca, trzeba przyznać, że to całkowity MIT. Zniszczone, rozdwajające końcówki niestety nie mogą się “naprawić”, nieważne jakich kosmetyków i cudownych produktów będziesz używać. Przerwanej struktury włosa nie można już odbudować, dlatego w przypadku zniszczonych końcówek jest tylko jedno rozwiązanie – nożyczki. 

 

MIT 7: Włosy przyzwyczajają się do kosmetyków 

Ani nasze włosy, ani skóra głowy nie mogą “przyzwyczaić się” do działania produktów, które stosujemy. Każdy ze składników będzie działał przez cały czas dokładnie tak samo. Jeśli więc stosujesz te same kosmetyki od lat i wciąż “robią robotę”, nie musisz niczego zmieniać. Jeżeli jednak zauważysz, że działają inaczej niż do tej pory, możliwe, że zmieniła się kondycja Twoich włosów i wtedy warto wdrożyć nową pielęgnację. 

MIT 8: Szampon musi się pienić, żeby myć 

Jesteśmy przyzwyczajeni, że szampon powinien pienić się od razu po nałożeniu na skórę głowy. Tymczasem często za tę pianę odpowiadają szkodliwe substancje, które znajdziesz w składzie produktu. Szampon nie musi się pienić, żeby dokładnie oczyszczać i pielęgnować skórę głowy. Ważne jest, by zawierał odpowiednie składniki myjące i przywracające skórze naturalne pH. 

 

MIT 9: Przetłuszczających się włosów nie można zbyt często myć

To jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Skórę głowy należy myć tak często, jak tego potrzebuje – nawet codziennie. Jeśli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, pamiętaj, by zrezygnować z codziennego stosowania szamponów o mocnym działaniu oczyszczającym – może pogłębić problem. Postaw na delikatny szampon lub mycie samą odżywką, co pomoże regulować pracę gruczołów łojowych na głowie. 

 

MIT 10: Odpowiednia pielęgnacja zastępuje stylizację 

Byłoby pięknie, prawda? Odpowiednia pielęgnacja to sposób, by włosy wyglądały pięknie i zdrowo – były odpowiednio nawilżone, odżywione i lśniące. Jednak wiele włosów, nawet przy regularnym stosowaniu pielęgnacji dopasowanej do ich potrzeb, będzie wymagało używania środków do stylizacji. Szczególnie w przypadku włosów kręconych czy falowanych, które dzięki produktom utrzymują prawidłowy skręt. Zadbaj o to, by produkcji do stylizacji nie obciążały zbyt mocno włosów i miały dobry skład. 

Milek Design to najlepszy salon fryzjerski w Warszawie. Tam już dawno rozprawiliśmy się z mitami na temat włosów, bo włosy to nasza największa pasja. Umów wizytę w naszym salonie już dzisiaj! 

Zarezerwuj wizytę