Encyklopedia strzyżeń – włosy same się układają

Całkiem niedawno stworzyłyśmy genialny poradnik dla tych z Was, które gubiły się w rodzajach koloryzacji. Mamy nadzieję, że chociaż trochę pomogłyśmy odnaleźć się w świecie różnych nazw i technik farbowań włosów. W encyklopedii koloryzacji możecie znaleźć opisy o m.in.koloryzacji sombre, ronze, dekoloryzacji czy dip-die hair. Cały artykuł dostępny tutaj

Czy jeszcze Was zaskoczymy? Zdecydowanie tak! Tym razem oddamy w Wasze ręce esencję strzyżeń w jednym artykule. Znajdziecie m.in. o cięciu w stylu bob i jego różnych odmianach, o modnym pixie, ale nie tylko. Co jeszcze pojawi się w encyklopedii strzyżeń? Zaczynamy 🙂

Strzyżenia dzielą się na 3 grupy: cięcia na włosach krótkich, półdługich i długich. Ale pamiętajcie, że są rodzaje strzyżeń, które w drodze ewolucji, można wykonać na kilku długościach włosów, np. cięcie bob. Jest też kilka terminów, które podczas strzyżenia mogą się pojawić, jak np. cieniowanie. Spokojnie, o tym też powiemy później 🙂 Od początku!

Czym jest strzyżenie?

Strzyżenie jest to generalnie zmiana aktualnej długości włosów. Jednak podzielić je możemy na kilka rodzajów. Strzyżenie może być nadaniem formy i kształtu fryzury od podstaw. W tym przypadku np. gdy masz włosy długie i zmieniasz kompletnie ich długość na krótkiego do uszu boba. Odrębną sprawą jest odświeżenie już nadanego wcześniej kształtu fryzury. Nosisz od dłuższego czasu cięcie w stylu long bob i co około miesiąc musisz odwiedzić swojego stylistę, aby odświeżyć fryzurę. Kolejnym rodzajem cięcia jest klasyczne zachowanie prostej i równej formy włosów półdługich i długich. W tym przypadku, gdy zapuszczasz włosy, należy co 2-3 miesiące podciąć końce, aby pozbyć się najbardziej uwrażliwionej i przesuszonej części pasm. Wybierając fryzurę zwróć uwagę nie tylko na panujące trendy. Stylista powinien dobrać cięcie do Twoich rysów twarzy oraz struktury i rodzaju włosów. Tak, aby włosy same się układały. Miło byłoby wziąć pod uwagę także Twój tryb życia. Mając gromadkę dzieci i będąc aktywną zawodowo ciężko będzie spędzać rano przed lustrem godzinę z suszarką i szczotką do modelowania.

Czy możemy pomóc rosnąć naszym włosom?

Na wzrost i kondycję naszych włosów wpływ ma wiele czynników. Niestety, ale ważną sprawą jest tutaj matka natura i nasze geny. Czasem wypadanie włosów, gęste włosy czy grube dziedziczymy od naszych mam i babć. Czy możemy sobie pomóc? Zdecydowanie! Zdrowa dieta, bogata w owoce i warzywa, białko oraz ryby będzie poprawiać kondycję naszych włosów. Do woli smakuj sałatki i surówki z czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych warzyw. Pomidory, brokuły, sałata, marchew, szczypiorek, koper, czy natka to najbogatsze źródła beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Ta zaś przyśpiesza cykl odnowy komórek, z których zbudowane są włosy, wspomagając ich wzrost. Witamina A wzmaga też produkcję głównego budulca włosów i paznokci – keratyny – oraz chroni je przed niszczącym wpływem toksyn zawartych w powietrzu, np. z dymu papierosowego.Warto także sięgać po suplementy diety oraz witaminy. Z pomocą przyjdzie nam witamina A+E, te z grupy B oraz cynk i krzem. Pij dużo wody, minimum 1,5-2 litry dziennie.

Jak pielęgnować włosy?

Każdy włos wymaga podstawowej opieki. W zależności od rodzaju włosów, czy to kręcone, rozjaśniane czy cienkie, powinnaś pamiętać o 4 przykazaniach. Jeśli będziesz ich przestrzegać, Twoje włosy odwdzięczą się zdrowym i lśniącym wyglądem.

Przykazanie 1: stosuj odżywkę po każdym myciu włosów. Wybierz tę, odpowiednią dla swoich włosów. Włosy kręcone, uwrażliwione czy cienkie będą potrzebować innych składników i formuły odżywki. Więcej na temat rodzajów i potrzeb włosów napiszemy już wkrótce 🙂

Przykazanie 2: minimum raz w tygodniu nałóż maskę do włosów. Maska w odróżnieniu od odżywki ma bogatszą formułę, dzięki czemu wnika wgłąb włosa i intensywnie je regeneruje.

Przykazanie 3: chroń włosy przed ciepłem suszarki, prostownicy i lokówki. Ogranicz ich używanie do minimum, a gdy już musisz (wiemy, wiemy, to nieodparte pragnienie na hollywodzkie loki :), zabezpiecz włosy spray’em lub kremem chroniącym przed wysoką temperaturą. Dodatkowo, pamiętaj o ochronie włosów latem, gdy promienie UV działają bardzo niekorzystnie na nasze włosy.

Przykazanie 4: susz włosy chłodniejszym powietrzem. Pamiętaj, że warto jednak suszyć włosy dłużej o 5 minut, ale niezbyt gorącym nawiewem. Pamiętaj, aby kierować powietrze zgodnie ze wzrostem włosów. Unikniesz ich puszenia się.

Najlepiej wydrukuj tą listę i miej zawsze pod ręką, a Twoje włosy będą lśniące i odżywione 🙂

Rodzaje fryzur (cięć)

[metaslider id=7542]

Od kilku sezonów jednym z najmodniejszych cięć jest strzyżenie bob. I tu kolejny podział, ponieważ wyróżniamy kilka rodzajów bobów. O tym niedługo. Swój wielki „come back” ma cięcie pixie. Klasyka dalej w modzie, czyli długie włosy. I grzywka, która jest zawsze mile widziana. Strzyżenie włosów krótkich wymaga najczęstszego odświeżenia cięcia – co 5-7 tygodni. krótkie fryzury odsłaniają kark i Twoją szyję. Włosy krótkie wymagają najmniej pielęgnacji. Inaczej jest w przypadku włosów półdługich, które kończą się na wysokości ramion. Tarcie przy dotykaniu ramion powoduje szybsze rozdwajanie końców, a co za tym idzie – intensywnej pielęgnacji oraz regularnego podcięcia.

Cięcie bob i wszystkie jego twarze

Dlaczego bob wciąż króluje na salonach fryzjerstwa? To bardzo proste: podkreśla rysy twarzy, nadaje charakteru, odmładza, a na dodatek nie potrzebuje czasochłonnej stylizacji. Czy wiecie, że początki tego modnego cięcia sięgają XX wieku, kiedy to kobiety w Anglii i USA zyskały prawo głosu. Obcinały one włosy do linii brody, cieniowały tył i tworzyły prostą grzywkę. Cięcie spopularyzował Vidal Sasson, brytyjski fryzjer i stylita, „gwiazda rocka, artysta i rzemieślnik, który zmienił świat parą nożyczek”. Współczesny bob zyskał popularność dzięki Victorii Beckham. Bardzo krótki, długi, geometryczny, cieniowany: ważne, aby był to bob! Istnieje wiele wariacji na temat tej modnej fryzury. Można nosić ją w stylu lat 60., ale i bardzo nowocześnie. Krótsze wersje czy właśnie te do ramion (long bob lub wob, czyli pofalowany bob) są teraz najbardziej na czasie. Wybierz ten odpowiedni dla siebie!

Long bob – włosy z jednej strony pozostawiamy dłuższe, z drugiej krótsze. Sprawdza się zarówno na prostych włosach, jak i na lekko falowanych czy kręconych. Wersja z kręconymi lub pofalowanymi włosami to wob bob. Do tego i krótki, i długi dodaje szyku!

Blunt bob – cięcie, którego głównym założeniem jest, aby półdługie włosy były równo obcięte. Oczywiście pasma z tyłu są krótsze niż te przy twarzy. Takie strzyżenie optycznie zagęszcza włosy i sprawia, że wyglądają na bujniejsze, niż są w rzeczywistości. Proste końce włosów wyglądają tutaj jakby naprawdę cięto je tępymi nożyczkami. Celowo nie podkręca się pasm na szczotce, mają wyglądać jak najsurowiej. Niekiedy włosy wyglądają jak poszatkowane i niedbale pocięte przez fryzjera-amatora. Ale tak właśnie ma być! Jedyną stylizacją, która sprawdzi się w tym przypadku są niedbałe fale, które tylko wzmocnią efekt tępego cięcia. Blunt bob jest zdecydowanie polecany paniom o cienkich włosach lub chcącym dodać objętości swojej fryzurze.

Messy z grzywką (shagy bob) – niedbały, a jednak superkobiecy. Włosy wyglądają, jakby były smagane wiatrem, jakbyś wstała z łóżka albo zapomniała się uczesać. I właśnie o to chodzi! Grzywka jest również w nieładzie, ale pięknie otula twarz. Ta fryzura to esencja cieniowania. Strzyżenie łączy w sobie cechy klasycznego boba z geometrycznym cięciem z lat 60. i cieniowaniem charakterystycznym dla punkowego stylu lat 70. Z grzywką lub bez, z przedziałkiem na środku lub z boku – zdecyduj sama.

Krótki bob – najchętniej – również asymetryczny. Pod dłuższą warstwą może ukrywać się krótsza, nawet wygolona. Poeksperymentuj z kolorem- może letnie odcienie nieba i różu?

Cięcie pixie i jego drapieżna strona

Pixie cut cieszy się popularnością już od kilku sezonów. Modę na drapieżne cięcie w chłopięcym wydaniu wylansowała w latach 60. Twiggy. Niestety, jest to fryzura zarezerwowana dla Pań o regularnych rysach twarzy i szczupłych szyjach. Sprawdzi się jednak na włosach kręconych, ale i prostych. Fryzury pixie dodają lekkości, odmładzają. Znakiem charakterystycznym pixie cut jest asymetryczne cięcie i mocno wycieniowane pasma oraz przedziałek. Może przybierać różne formy- z grzywką, bardziej drapieżne lub delikatne fale.

Klasyczne, kobiece długie włosy

Klasyką wśród fryzur dla Pań o półdługich i długich włosach jest prosta forma, równa linia cięcia. Warto przy takiej fryzurze maksymalnie dbać o odpowiednie odżywienie i nawilżenie włosów. Równe formy strzyżenia podkreślają niesforne i zniszczone kosmyki. Furorę robi przedziałek zrobiony maksymalnie na lewym albo na prawym boku. Charakteru temu klasycznemu cięciu dodaje grzywka oraz rozmieszczenie przedziałka, a gdzie je zrobić decyduje Twój kształt twarzy. Proste włosy do ramion z przedziałkiem na środku będą dobre dla posiadaczek owalnych twarzy. Taki uczesanie sprawdzi się też, jeśli chcesz złagodzić „kanciaste” rysy i szeroką żuchwę, bo proste kosmyki po obu stronach twarzy je zakryją.Jeśli masz twarz okrągłą i chcesz ją optycznie wyszczuplić, wyznacz przedziałek po prawej lub po lewej stronie – dzięki takiej asymetrii twarz będzie wyglądała na bardziej pociągłą. Panie o gęstych włosach mogą pozwolić sobie na grzywkę za brwi. Najlepiej, aby była ona gęsta, a jej końce – postrzępione. Posiadaczki włosów długich nie mogą zaszaleć podczas strzyżenia, jeśli zakładamy, że nie zmieniamy kształtu fryzury. Jednak już stylizacja takich włosów daje nam pole do popisu. Fale, loki, warkocze, koński ogon, plażowy look czy kolorowe włosy to tylko jedne z propozycji dla pań o długich włosach.

[metaslider id=7550]

Cięcia z grzywką

Grzywka powróciła do łask. Jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcesz coś zmienić w swojej fryzurze, ale boisz się diametralnej zmiany. W zależności od kształtu twarzy wybierz cięcie z asymetryczną grzywką– jeśli masz kwadratową twarz. Możesz ją także zaczesać na bok, co optycznie doda delikatności Twojej buzi. Jeśli szukasz bardziej bezpiecznego rozwiązania, postaw na boba z grzywką. W tym rodzaju cięcia odnajdzie się każda długość włosów oraz kształt twarzy. Panie o owalnej buzi powinny wybrać grzywkę cieniowaną, która wysmukli twarz. Twoim problemem jest zbyt wysokie czoło? Postaw na grzywkę do połowy wysokości czoła – asymetria wyrówna proporcję twarzy.

Cieniowanie włosów

Cieniowaniem włosów określamy, gdy obcinamy włosy z wnętrza fryzury. Mówimy wtedy o niepełnej fryzurze (pełna oznacza prostą i równą linię). Pozwala to nadać jej formę i dodać objętości. Formę cieniowania możemy dopasować do stylu fryzury, potrzeb włosów oraz kształtu twarzy.

MIT: Włosy podcinane częściej, rosną szybciej.

Nie istnieje żadna magiczna formuła, która pozwoliłaby Ci błyskawiczne zyskać 10 centymetrów włosów! Co więcej, podcinanie włosów wcale nie sprawi, że będą one odrastały szybciej. Podcięcie włosów nie zmieni ich natury. Włosy rosną średnio 1 centymetr na miesiąc, maksymalnie 1,5 centymetra. Jest to uzależnione od wielu czynników, mówi stylistka Kasia z salonu przy Tamka 29. „Przyjmuje się, że włosy rosną średnio 1 centymetr na miesiąc, jednak czy faktycznie tak będzie ma wpływ wiele czynników. Pora roku, dieta, uwarunkowania genetyczne także wpływają na wzrost włosów lub jego brak”. Oczywiście, warto włosy podcinać regularnie, a w przypadku włosów rozjaśnianych, pozwoli nam to na zniwelowanie suchych i zniszczonych końców.

Bob, blunt bob, pixie czy może długie włosy z grzywką – które cięcie wybierasz dla siebie?

 

Zarezerwuj wizytę